Artistieke impressie van de vier Galileo-satellieten die uitgezet worden in de ruimte
Foto: ESA

Vier satellieten van het Europese navigatiestelsel Galileo zijn donderdag 17 november met succes naar de ruimte gevlogen. Het kwartet werd in één keer gelanceerd met een Ariane 5-raket, iets wat nog niet eerder is vertoond. De Ariane 5 vertrok om 14:06 Belgische tijd van de Europese ruimtehaven in het Frans-Guyaanse Kourou. De eerste twee satellieten, Galileo 15 en 16, werden 3 uur en 25 minuten na vertrek losgelaten. Nummers 17 en 18 volgden twintig minuten later.

De vier satellieten bevinden zich nu op hun geplande hoogte en worden de komende dagen door technici op de grond naar hun uiteindelijke baan om de aarde gebracht. Na enkele tests zijn ze klaar om onderdeel uit te maken van het Europese satellietnavigatiesysteem Galileo. Deze testfase duurt naar verwachting zes maanden. Met deze succesvolle missie is het aantal Galileo-kunstmanen in een baan om de aarde opgelopen naar achttien. De vorige navigatiesatellieten werden telkens per tweetal gelanceerd met behulp van een Sojoez-Fregat. Naar verwachting kan Galileo eind volgend jaar beginnen met het aanbieden van diensten. “Dankzij de Ariane 5 kunnen we sneller meer Galileo-satellieten naar de ruimte brengen”, aldus Paul Verhoef, hoofd van ESA's Galileo-programma. De volgende twee Ariane 5-lanceringen zijn gepland voor 2017 en 2018. Naar verwachting zijn alle kunstmanen binnen het Galileo-stelsel, inclusief reserves, in 2020 in de ruimte.

Bron: ESA

Dit gebeurde vandaag in 1961

Het gebeurde toen

Vanop de Bajkonoer lanceerbasis in Kazachstan lanceert de Sovjet-Unie de Venera 1 ruimtesonde. Op weg naar de planeet Venus verloor de Russische vluchtleiding alle contact met deze eerste Venusverkenner. Voor men het contact met Venera 1 verloor, ontdekte men dat de zonnewind overal in de ruimte aanwezig was. Op 19 mei 1961 vloog Venera 1 op een afstand van 100 000 kilometer langs de planeet Venus. Volgens Russische ingenieurs zou het falen van deze missie te wijten zijn aan een oververhitte sensor die naar de Zon was gericht. Foto: Roscosmos

Ontdek meer gebeurtenissen

Redacteurs gezocht

Ben je een amateur astronoom met een sterke pen? De Spacepage redactie is steeds op zoek naar enthousiaste mensen die artikelen of nieuws schrijven voor op de website. Geen verplichtingen, je schrijft wanneer jij daarvoor tijd vind. Lijkt het je iets? laat het ons dan snel weten!

Wordt medewerker

Steun Spacepage

Deze website wordt aan onze bezoekers blijvend gratis aangeboden maar om de hoge kosten om de site online te houden te drukken moeten we wel het nodige budget kunnen verzamelen. Ook jij kunt uw bijdrage leveren door ons te ondersteunen met uw donatie zodat we u blijvend kunnen voorzien van het laatste nieuws en artikelen boordevol informatie.

Sociale netwerken