Spacepage RSS
Spacepage op YouTube
Spacepage op Twitter
Spacepage op Facebook
Advertentie
woensdag, 07 september 2011 12:09

Zonnevlekkengroep 1283 verrast met een X2 klasse zonnevlam

Geschreven door 
Beoordeel dit item
(3 stemmen)

Er is de laatste week veel te doen op de zon met héél veel zonnevlekken maar geen enkele die tot grote uitbarstingen leidde. Tot eergisteren vertrekkende zonnevlekkengroep 1286 voor een echte opleving zorgde met enkele M-klasse zonnevlammen en heldere CME uitbarstingen. Echter bevond deze zonnevlekkengroep al op de rand zodat er niets naar de Aarde gericht was.

De X2 uitbarsting

Alles veranderde snel want zonnevlekkengroep 1283, die ongeveer centraal op de zonneschijf zit, produceerde gisteren een eerste middelzware uitbarsting van M5.3 op de schaal van zonnevlammen. De zonnevlek werd magnetisch complexer met enkele delta structuren waardoor de activiteit van deze zonnevlek de hoogte in ging. Wie dacht dat het dan al voorbij zou zijn was mis, net iets na middernacht barstte de zonnevlekkengroep nogmaals uit met een zware X2.1 klasse zonnevlam.

Beide zonnevlammen gingen gepaard met een coronale massa uitstoot (CME) die onderweg zijn naar de Aarde. Verwacht wordt dat de eerste uitbarsting morgennamiddag zal aankomen en de tweede, zwaarste uitbarsting, in de nacht van vrijdag op zaterdag. Of er poollichtkansen zijn voor de lage landen is nog moeilijk in te schatten. Gezien het aurora seizoen volop begonnen is kan er wel een kansje in zitten. De Werkgroep poollicht van AEG vzw blijft alvast alles op de voet volgen. Alle updates vind je terug op het forum, Twitter en op Facebook. Alles live volgen kan natuurlijk op onze website www.poollicht.be

Lees 929 keer Laatst aangepast op vrijdag, 09 september 2011 18:50
Vancanneyt Sander

Beheerder en redacteur astronomie & poollicht

Laat een reactie achter

Zorg ervoor dat u alle velden met een asterisk (*) invult.Basis HTML code is toegestaan